envelopka
Envelope (Envelopka) to więcej niż strój.
Chciałbym żeby była esencją stroju.
Nie jest modą ani trendem.


Punktem wyjściowym do stworzenia ENVELOPKI było sari i kimono oraz tradycyjne stroje polskie a konkretnie koszule szyte z prostych elementów, w których ozdobę stanowił materiał oraz ręcznie haftowane wzory.
Ważne jest również to, iż dawniej stroje były szyte na miarę, ich wykonanie było bardzo pracochłonne a materiały z których szyto były trwałe. Dzięki tym zaletom strój miał zupełnie inny "ciężar znaczeniowy" niż dziś.
Obecnie ubrania robione są z materiałów które są w stanie, "przeżyć" tylko jeden sezon a następnie zostają wyrzucone. Szyte są seryjnie w czterech rozmiarach. Nie jest żadną nowością spostrzeżenie przeze mnie obecnego zalewu bylejakością i zunifikowaniem przed którym powinniśmy się bronić.

Jako wynik tych rozważań powstał strój, który chciałbym wdrożyć w życie, w opozycji albo raczej w dialogu z panującymi modami, nakłaniającymi kobiety do pokazywania jak najwięcej swego ciała, skutkiem czego kobiety skazane są na frustrację a  większość ciał na niewidzialność.

Strój ENVELOPE bazuje na prostym wykroju, reszta jest zależna od materiału z którego zostanie wykonany. Kolor i gatunek zależą od indywidualnych potrzeb.
Envelopke można ubierać na wiele sposobów, stanowi bazę do tworzenia różnych "kreacji".

Celem mojego działania jest wykonanie stroju dla konkretnej osoby, praca nad strojem będzie poprzedzona spotkaniem  i rozmową z osobą dla której wykonam strój.
Jego wygląd sprecyzuje się po rozmowie na temat stosunku danej osoby do kultury, tradycji, rodzaju identyfikacji społecznej lub narodowej. Wspólnie dobierzemy materiały, kolory i dopasujemy rozmiar.

Stworzony w ten sposób strój będzie należał do jednego ciała, jednej osoby,

Małgorzata Markiewicz

envelopka